EKİBİMİZ

Başarı başkalarının geçirdiği deneyimlerden yararlanmaktır.

Serkan Dursun

Yönetim Kurulu Başkanı

Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi’nden mezun olmuştur. Açıköğretim aşçılık bölümü mezunudur. Meslek hayatında Taksim İnternational, The Marmara otelleri, Magıc Life Otellerinde çalıştıktan sonra, The Marmara bodrum, Crowne plaza Ankara, İstanbul Polat Towers ve michelin yıldızlı restoranlarda üst düzey yönetici ve danışman olarak meslek hayatını geliştirmiştir. Birçok yarışmalara katılmış olup, dereceleri mevcuttur. Türkiye adına katılmış olduğu yarışmalarda ülkeler arası klasman birinciliği bulanmaktadır. Metropolitan Hotels de Executive Chef ve mutfak koordinatörü olarak görevine devam etmektedir. Ankara Profesyonel Aşçılar Derneği ve İçanadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Kurucu Başkanıdır. Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olarak mesleki, eğitim ve soysal sorumluluk projelerinde görev almaktadır. Ulusal ve uluslar arası yarışmalarda jürilik yapmaktadır.

Emre Geyikçi

Yönetim Kurulu Üyesi

Ankara Beşevler Turizm Otelcilik Meslek Lisesi Mutfak Bölümü'nden mezun olmuştur. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Otel İşletmecilik mezunudur. Açık öğretim işletme bölümünü bitirmiştir. Meslek hayatında Club Mega Saray, Club Letoonya, Divan Bodrum otellerinde çalıştıktan sonra, yurt dışında mesleki gelişimi için eğitim seminerlerine ve programlarına katılmıştır. Aldığı eğitimler ve programlar dahilin de birçok üst düzey işletmelerde eğitmen, danışman ve mutfak koordinatörü olarak görev yapmıştır. Kocatepe Kahve Evlerinde Türkiye Mutfak Koordinatörü olarak görevine devam etmektedir. Ankara Profesyonel Aşçılar Derneği Kurucu Üyesi, Çankırı Pastacılar ve Aşçılar Derneği Kurucu Başkanıdır. Taşpakona bağlı İçanadolu aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Eğitim seminerleri, mesleki ve profesyonel yarışmalar, sosyal sorumluluk projeleri, yöresel lezzetler ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir.

Muhammet Sarı

Yönetim Kurulu Üyesi

Lise öğrenimini tamamladıktan sonra meslek hayatına Marmaris Grand Premium otelde başlamıştır. Bodrum, İzmir gibi yerlerde bir çok beş yıldızlı otelde çalışmış, bu esnada 3 Michelin Yıldızlı şefi Martin Blunos ile de çalışma imkanı kazanmıştır. Türkiye’nin farklı illerinde danışmanlık yaptığı restoranlar bulunduğu gibi, şuanda da Yeksan Holdinge bağlı özel bir firmada Yiyecek ve İçecek Müdürü olarak mesleğine devam etmektedir. Hali hazırda Taşpokana bağlı İçanapafed üyesi ANPADER’in yönetim kurulu başkanı olarak da görevini, eğitim ve sosyal sorumluluk adı altındaki bir çok etkinliklerde aktif olarak sürdürmektedir.

Yiğit Can Kazan

Yönetim Kurulu Üyesi

1991 Eskişehir doğumludur. Liseyi Eskişehir Atayurt kolejinde okuduktan sonra Başkent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve tanıtım bölümünü , bölüm birincisi olarak tamamlamıştır. Kendisi Afyon Kocatepe Kahve Evi’nin işletme sahibi olduğu gibi aynı zamanda farklı işletme ve kurumlara profesyonel işletme yöneticiliği ve kurumsal yapı alanlarında danışmanlık ve uzman eğitimler vermektedir. Yiğit Can Kazan profesyonel Barista eğitimi almış olup , kahve çekirdekleri ve sunumları hakkında engin bilgi ve tecrübelere sahiptir. Chefs art academy yönetim kurulu üyesidir.

Ramazan Ceylan

Eğitmen Şef

Hasan Ali Karabulut

Eğitmen Şef

1982 Bolu- Mengen doğumludur, Mengen ANADOLU AŞÇILIK MESLEK LİSESİ mezunudur. Antalya Gloria Golf Resort otelde mesleğe başladıktan sonra, İstanbul Ajia Otel, Case Dell Arte Otel Bodrum, Double Tree by Hilton Kuşadası, Dedeman Otel Oskemen Kazakistan, Pine Bay Holiday Resort Otellerinin mutfak şefi olarak görev yapmıştır. Şuan Sapanca Richmond Nua Wellness-Spa Otelin mutfak şefi olarak çalışmaktadır. Eğitmen ve eğitici kimliği ile birçok üniversite ve meslek liselerinde programlar düzenlemekte olup, farklı sunum ve tarzı dikkat çekmektedir.

Ömer Esen

Eğitmen Şef

Radisson Blu Bosphorus Hotel’in Executive Chef’i Ömer Esen, genç, dinamik ve araştırmacı bir şef. Hayatımın en büyük parçası dediği mutfakta, yenilikler yapmaya çok meraklı. Hedefi ve ideali olmayan bir mutfağın başarılı olacağına inanmadığını belirten Şef Ömer Esen, “22 yıldır mutfaktayım ve her gün bir şey öğreniyorum. Çok iyi bir şef olabilirim ama eğer yanımdakileri eğitmiyorsan hiçbir şeyim” diyor Mutfağında bir sanatçı detaycılığıyla çalışan Ömer Esen, neredeyse çocuk yaşta adımını atmış mutfağa. İlkokulu bitirdikten sonra 10 yaşında Mengen Anadolu Aşçılık Lisesi’nde okumaya başlayan Şef, aynı okulda lise eğitimini tamamlamış ve ardından iki yıl yükseköğrenim olmak üzere tam dokuz yıl aşçılık eğitim almış. Ağaç yaşken eğilir” diyor. Şef Ömer Esen, okul bittiğinde The Marmara Bodrum ve Magic Life başta olmak üzere birçok otelde mesleğe profesyonel olarak adımını atıyor. İngiltere’de bir yıl kadar yiyecek içecek danışmanlığı yapıyor ve aynı zamanda Fransa ve İngiltere’de çeşitli yarışmalara katılıyor. Hilton Adana’da çalışmaya başlayan Ömer Esen, sonrasında Sheraton İstanbul Maslak’ta Executive Chef olarak görev yapıyor ve 2013 yılında Radisson Blu Hotel&Resorts ailesine katılıyor. Geçtiğimiz yıl Radisson Blu Hotel&Spa Tuzla Istanbul Hotel’in Executive Chef’liğini gerçekleştiren Ömer Esen, iç transferle 2015’in başından beri Radisson Blu Bosphorus Hotel’in Executive Chef’i olarak görev yapıyor.Ömer Esen Euro Toques Türkiye Başkanı'dır.

Serhat Karaca

Eğitmen Şef

1985 Bolu/MENGEN doğumludur. Mengen Anadolu Aşçılık ve Meslek Lisesi mezunudur. Meslek hayatına İstanbul Familiy Otelde başlamıştır. Magic Life Otelleri, City Otel, Monec Otel, Kekik Restaurant, Budakaltı ve Liva Pastanelerin de çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra, Executive chef olarak The Bigos Ankara ve KKTC de Amerikan ve meksika mutfakları üzerine arge ve danışmanlık görevi yapmıştır. Ankara profesyonel aşçılar derneği kurucularından olup, şuan Meslek hayatına Marcopascha restoranların mutfak koordinatörü olarak devam etmektedir.

Erhan Çetinöz

Eğitmen Şef

1978 BOLU/Mengen’de doğumludur. Lise öğrenimini Mengen lisesinde tamamlamıştır. Mezun olduktan sonra Akdeniz ve ege bölgesinde farklı uluslararası zincir otellerde çalışarak mesleki anlamda yerli ve yabancı şeflerden edindiği tecrübeleri Çırağan Kempinski, Epheusus Princess Hotel, Safroon Otel, Turunç Otel, Club Ersan Otelde farklı üst düzey pozisyonlarda çalışarak göstermiştir. Birçok uluslararası yarışmaya katılarak başarılar sergilemiştir. Katıldığı yarışmalar sonucunda çeşitli ödüller almış olup, çalışmalarına devam etmektedir. İç anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olup, uluslararası yarışmalarda jüri olarak da görev yapmaktadır. Çalışma hayatına Metropolitan Hotels Ankara da Executive Sous Chef olarak devam etmektedir.

Çağdaş Çağlar

Eğitmen

1981 de Aydın’da doğdu. Lise öğrenimini İzmir Bergama Anadolu Meslek lisesinde tamamlamıştır. 2000 yılın da başladığı Gazi Üniversitesi Aile Ekonomisi ve Beslenme öğretmenliğini 2004 yılında tamamlayarak, öğretmenliğe başladı. 2012 yılında Dünya Aşçılar Birliği tarafından düzenlenen jürilik eğitimine katılarak uluslararası aşçı jürisi ünvanı almıştır. Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde alanında tezli yüksek lisans yaptı. 2015 yılında beri Keçiören Subayevleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Teknik müdür Yardımcılığı görevine başlamıştır. 2016 yılın da Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilerek İtalya İris Eğitim akademisinde işbaşı eğitim kapsamında İtalyan mutfağı eğitimi aldı. Yurt içinde birçok seminer ve kurslara katılmış, aşçılık yarışmalarında jürilik ve eğitmen şeflik yapmıştır.

Aygül Doğan

Eğitmen Şef

1979 Aşgabat Türkmenistan doğumlu.Türkmenistan Politeknik Enstitüsü mezunudur. Tekstil mühendisidir.2002 yılından itibaren Türkiye’dedir.. 2012 yılından itibaren butik pastacılıkla hobi olarak ilgilenmeye başlamış, bu dalda ilerlemeye karar verip MEB onaylı temel pastacılık eğitimimi tamamlamıştır. . Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılıp madalyalar kazanmıştır. Bazı mesleki eğitim kurumlarda eğitmen olarak çalışmış olup yenilebilir sanat dalında birçok ulusal ve uluslararası projelerine imza atmıştır. Global Sugar Artists Network’un (Uluslararası şeker sanatçılar ağı) Rusya bölge yöneticisidir. Yenilebilir sanat ve sanatçılarına destek ve tanıtım adına interaktif projeleri tasarlayıp düzenlemektedir.

Zeynel Akgönül

Eğitmen Şef

1987 Bolu-Mengen doğumludur. Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi mezunudur. Lise devamında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü derece ile bitirmiştir. Üniversite döneminde bir esnaf lokantasında çalışarak okul ve meslek hayatını pekiştirmiştir. Meslek hayatına Taksim İnternational Side Tatil Köyün de başladıktan sonra sırası ile Magic Life Bodrum, Antalya Gloria Golf Resort, Ramada İstanbul Old City, İstanbul Polat Towers, Turbulance Restorant, Mia Restorant, Las Chicas Restorant, Bonapetit Restorant da farklı üst düzey pozisyonlarda çalışarak mesleki hayatını geliştirmiştir. Birçok yarışmaya katılarak çeşitli dereceler elde etmiştir. Metropolitan Hotels Ankara da chef de partie olarak mesleki hayatına devam etmektedir. İç Anadolu aşçılar ve pastacılar federasyonu yönetim kurulu üyesi olup eğitim ve sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktadır. Aynı zamanda Türkiye Bisiklet Federasyonunda aktif sporcu olup gönüllü olarak faaliyet programlarında yer almaktadır.

Kemal Can Yılmaz

Eğitmen Şef

Hakan Mert Koca

Eğitmen Şef

Samet Güney

Eğitmen Şef

2001 yılında Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi’nde aşçılık mesleğiyle ve profesyonel mutfakla tanıştım. Lise devamında Gazi Üniversitesi’nde Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği bölümünde Lisans eğitimimi tamamladım. Üniversite yıllarımda Ankara’da çeşitli restoranlarda çalışarak eğitim ile iş tecrübesini aynı anda kazanmaya çalıştım. Meslek hayatımın en verimli zamanlarında Ümit Yüksel ve Gökhan Tufan gibi duayen şeflerin çıraklığı şansını elde ettim. Lokal otel ve restoranlarda görev yapıp, Mövenpick, Sheraton gibi uluslararası markalarda çalıştıktan sonra 2012 yılında Senior Chef olarak Radisson Blu Hotel İstanbul Asia ile Rezidor Hotels bünyesine dahil oldum ve kısa zamanda Sous Chef pozisyonuna terfi ettim. 2014 Eylül ayında Türkiye’nin ilk Park Inn Oteli olan Park Inn by Radisson İstanbul Atatürk Airport Hotel’e Executive Chef olarak transfer oldum. 2015 yılında Radisson Blu Hotel , İstanbul Ataköy otelinin açılış öncesi ekibine dahil oldum ve Mayis 2017’den beri Carlson Rezidor Hotels bünyesinde Radisson Blu Leogrand Hotel, Chisinau Moldova`da Executive Chef olarak görevime devam etmekteyim. Ulusal ve Uluslararası birçok yarışmada çeşitli kategorilerde ödüllerim ve madalyalarım bulunmaktadır. Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olarak birçok mesleki ve sosyal sorumluluk projelerinde görev almakta ve çeşitli yarışmalarda jürilik yapmaktayım. Aynı zamanda Dünya Engelliler Birliği Türkiye’de gönüllü olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorum.

İsa Beyaz

Eğitmen Şef

1977 Sinop doğumludur. Birçok otel ve pastanelerde üst düzey pozisyonlarda çalışmıştır. Şuanda Swiss Otelde Pastane Şefi olarak meslek hayatına devam etmektedir. Usta öğreticilik ve pasta öğreticilik belgelerine sahip olup, Türkiye içinde birçok yarışmada başarılı dereceleri mevcuttur.

Semih Güvenbaş

Eğitmen Şef
TOP